دیجیتال مارکتینگ| فتح قله ها در بازاریابی

دیجیتال مارکتینگ

 

دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) یا بازاریابی دیجیتال اصطلاحی است که در حدود دو دهه از رواج و توسعه آن می گذرد. کمی قبل تر و در دهه نود میلادی اصطلاح بازاریابی اینترنتی رواج داشت. بازاریابی اینترنتی که عملا همان مفهوم دیجیتال مارکتینگ را تداعی می نمود به دلیل محدودیت های موجود در سراسر جهان در ارتباط با اینترنت و ابزارهای آن، به اندازه امروز فراگیر ومورد توجه نبود. در ادامه و با توسعه فضای اینترنت و رشد ابزارها و تکنولوژی، عبارت دیجیتال مارکتینگ پا به عرصه بازار نهاد و در ابتدا به عنوان یکی از زیرمجموعه های مدیریت بازاریابی و مدیریت تبلیغات محسوب شد. اما عوامل زیر دست به دست هم داد تا به عنوان یک حوزه کاری مستقل پا به عرصه دانش و مهارت های تخصصی بنهد:

 • رشد و توسعه روزافزون فناوری اطلاعات (IT)
 • استفاده گسترده و روبه رشد کاربران از موبایل
 • افزایش متوسط زمان آنلاین بودن کاربران
 • افزایش ضریب نفوذ اینترنت در جهان
 • رشد روزافزون تراکنش های مالی بر بستر آنلاین
 • پررنگ تر شدن نقش موتورهای جستجو در رفع نیازهای انسان

دیجیتال مارکتینگ

مارکتینگ چیست؟

 

مارکتینگ همان عبارت بازاریابی به زبان فارسی است که به دلیل استفاده از واژه لاتین توسط اساتید این حوزه بسیار متداول شده است. مانند استراتژی یا برندینگ و ادورتایزینگ به معنی تبلیغات.

فیلیپ کاتلر به عنوان استاد مسلم بازاریابی راجع به بازاریابی عبارت جالبی دارد:

بازاریابی را می توان یک روزه یاد گرفت اما متأسفانه تسلط بر آن یک عمر زمان می خواهد

و در ادامه کاتلر مدیریت بازاریابی را تلفیقی از علم و هنر می داند که از طریق خلق، ارائه و مبادله ارزش با مشتریان اهداف زیر را دنبال می کند:

۱) انتخاب بازارهای هدف سودآور

۲) جذب، حفظ و افزایش مشتریان

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال

 

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال هر شکل و فرمی از بازاریابی را شامل می شود که بر بستر فضای آنلاین فعالیت می کند. هرچند که این تعریف بسیار کلی است اما می توان برای واضح تر شدن موضوع این توضیح را اضافه نمود که هرگونه اقدام و تلاشی که برای بازاریابی انجام می شود و حداقل یکی از ابزارهای زیر را برای ارتباط با مشتریانشان مورد استفاده قرار می دهند:

۱) هریک از وسایل دیجیتال و الکترونیکی به هر نحو و شکلی

۲) کسب و کارهای اینترنتی و کانال های دیجیتال مانند موتورهای جستجو، شبکه های اجتماعی و سایت و ایمیل

هرچند که با همه این توضیحات دیجیتال مارکتینگ از جمله عباراتی است که یک چترمفهومی را شامل می شود و به دلیل زیرمجموعه های فراوانی که دارد گستردگی تعریف و دانش آن روز به روز فراتر می رود.

دیجیتال مارکتینگ

اهمیت دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال

 

اگر هنوز در مورد اهمیت دیجیتال مارکتینگ دچار شک و شبهه می باشید کمی بیشتر با ما همراه شوید و کمی با آمارها وارقامی که در ادامه می آید توجه کنید:

 • به طور متوسط از هر ۱۰ نفر ایرانی ۷ نفر عضو یکی از شبکه های اجتماعی دنیاست.
 • بسیاری از افراد و حتی خودتان برای جستجوی اطلاعات مورد نظر به سراغ اینترنت و شبکه های اجتماعی می روید.
 • امروزه بخش قابل توجهی از پلن و برنامه های استراتژی بازاریابی براساس بازاریابی دیجیتال طرح ریزی می شود
 • هزینه های بازاریابی دیجیتال با توجه به قدرت و ضریب نفوذ اینترنت کمتر از روش های سنتی است.
 • برندینگ و شناخت یک محصول و خدمت در فضای مجازی بسیار راحت تر از فضای حقیقی شده است
 • نرخ بازگشت سرمایه (ROI) در فضای آنلاین نرخ بازگشت بالاتری می باشد.
 • فضای دیجیتال در محبوبیت یک برند نقش بسیار موثری را ایفا می کند.
 • رابطه سهل الوصول و آسان در بستر آنلاین یکی دیگر از ویژگی های این رویداد محسوب می شود.
 • توجه موتورهای جستجو به شما و کسب و کارتان یک امتیاز ویژه و یک تبلیغات دائمی است.
 • افزایش فروش، افزایش مشتری و افزایش درآمد حداقل مزیت هایی است که به چشم می آید.
 • امکان رقابت، رصد کردن سایر کسب و کارهای رقیب و یا مشابه به آسانی فراهم شده است و از این مسیر بستر خلاقیت و همگام شدن با تغییرات و نیازهای روز بازار به راحتی فراهم می گردد.
 • شناخت، ایجاد ارتباط و جذب مخاطب یا مشتری مورد نظر از ویژگی های بارز این فضاست.
 • عدم محدودیت جغرافیایی نیز مزیتی است که قلمرو بازاریابی و تبلیغات شما را بیکران می نماید.

با همه این توصیفاتی که ارائه گردید و بخشی از مزایای بازاریابی دیجیتال می باشد لازم به ذکر است که این فضا هر روزه و به طور مداوم و لحظه ای در حال رشد و تغییر می باشد و پتانسیل های روزافزونی در آن ایجاد می گردد که شاید شرایط دیجیتال مارکتینگ فردا و قدرت و سرعت آن را نسبت به امروز کاملا متفاوت می کند.

دیجیتال مارکتینگ 

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ


همانطور که عنوان شد بازاریابی دیجیتال از  ابزارها و روش های دیجیتال برای فعالیت ها و اقدامات خود بهره می برد که در ادامه به تعدادی از این ابزارها اشاره می کنیم:

 • تولید محتوا (Content Produce)

تولید محتوا و انتخاب و تولید محتوای مناسب جهت انتشار چالشی است که از زمان به وجود آمدن صنعت چاپ و نشر وجود داشته است. همین نیاز اسباب به وجود آمدن شغل های متنوعی در این زمینه گردید همچون: شغل تولید محتوا، تبلیغ نویس، تیترنویس، ویراستار و …

امروزه که مدیا و رسانه های انتشار محتوا در قالب های مختلف اعم از فیلم، عکس، متن و موزیک توسعه یافته اند همان نیاز به شکل و فرم های مختلف و با گستردگی بیشتر احساس می شود و نیاز به تولید محتوای الکترونیکی آشکار شده است. علی رغم چالش هایی که برای این کار وجود دارد مشاغل تولید محتوا نیز گسترده تر شده و کسب و کارها و آژانس هایی مختص تولید محتوا اقدام به فعالیت نموده اند.

 • استراتژی محتوا (Content Strategy)

اگر بپذیریم که قطار تکنولوژی در ایستگاه فناوری اطلاعات قرار دارد و عصر امروز عصر محتواست، استراتژی محتوا و بازاریابی محتوا به عنوان بهترین و مهمترین بخش از فرآیند ارتباط با مشتری مطرح می گردد. لذا در اینجا به عنوان بهترین و مهمترین ابزار دیجیتال مارکتینگ از آن نام می بریم و اهمیت تدوین استراتژی صحیح و کارآمد را همچون ریل گذاری مسیر حرکت و توسعه بازار و فروش به حساب می آوریم.

 • بازاریابی محتوای تولید شده (Content Marketing)

بازاریابی محتوا اگر به صورت صحیح و اصولی صورت گیرد مخاطبان بالقوه را بدون اینکه فشار مضاعفی بر خرید به آنها وارد شود، جذب و درگیر محتوا می کند. البته لازم به ذکر است که بازاریابی دیجیتال صرفا محدود به تولید محتواهای آنلاین نیست و عمده اقدامات آفلاین گذشته نیز که منظور ارتقای دانش و اطلاعات مشتریان انجام می شده است در زمره بازاریابی محتوا و بازاریابی محتوای تولیدشده محسوب می شوند.

همانطور که صرف ایجاد یک فروشگاه و کسب و کار تضمین کننده موفقیت نیست، صرف ایجاد سایت اینترنتی نیز نمی تواند ضامن پیشرفت و حرکات مثبت در فضای اینترنت شود. بنابراین فعالیت های مکملی لازم است تا یک سایت اینترنتی بازدید و بازخورد مناسبی را به خود اختصاص دهد و توسط موتورهای جستجو به مخاطبان و علاقه مندان خود پیشنهاد شده و نشان داده شود. مجموعه اقداماتی که در این راستا صورت می گیرد و از ابزارها و ترفندهای مختلفی کمک می گیرد و مبتنی بر الگوریتم های تعریف شده و قابل پیش بینی موتورهای جستجو تعریف و طراحی می گردد و جملگی مبتنی بر هوش مصنوعی است و به عنوان یکی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ مطرح است سئو می گویند.

 • بازاریابی توسط موتورهای جستجو (SEM)

در برخی از موارد و بنا به تشخیص و انتخاب صاحبان یک کسب و کار سیاست بازاریابی به این شکل اتخاذ می گردد که جدای از ورود ارگانیک مخاطبان که به سایت صورت می گیرد، بودجه ای نیز برای پرداخت به موتورهای جستجو در نظر گرفته شود و از این طریق نیز بخشی از مخاطبان را به سمت خود هدایت نمایید. این اقدام که در قالب
(Search Engine Marketing) نامیده می شود در موتورهای جستجوی مختلف و مدیاهای گوناگون ابزارها و روش های مخصوص به خود را داراست. برای مثال گوگل به عنوان قوی ترین موتور جستجو خدمتی تحت عنوان AdWords را دارد که بخش قابل توجهی از درآمد گوگل نیز از طریق آن صورت می گیرد.

این نوع از بازاریابی توسط موتورهای جستجو که از حالت طبیعی بهینه سازی خارج می شود می تواند به عنوان یک اقدام کوتاه مدتی، موقت و یا دائمی مطرح باشد و تماما وابسته به استراتژی تدوین شده در دیجیتال مارکتینگ مجموعه دارد.

دیجیتال مارکتینگ

 • بازاریابی شبکه های اجتماعی (Social Media Marketing)

استفاده از شبکه های اجتماعی و اپلیکیشن های مربوطه روز به روز بیشتر می گردد و بسیار بدیهی است که به عنوان یک ابزار بازاریابی به آن نگاه شود. در واقع استفاده از شبکه های اجتماعی، تولید محتوا در آنها برای رسیدن به اهداف بازاریابی و فروش یکی از تکنیک ها و روش های مورد استفاده در دیجیتال مارکتینگ می باشد.

ارائه دهندگان محصولات و خدمات به دنبال این موضوع هستند که در فضاها و اماکنی که مشتریان و افراد بیشتری حضور دارند اقدام به فعالیت و حضور پررنگ تر نمایند و در همین راستا به حضور در نمایشگاه ها و میادین شلوغ شهر می پردازند و برای آن بودجه و هزینه قابل توجهی در نظر می گیرند تا احتمال ورود و دریافت مشتریان بالقوه و افرادی که نیاز به خدمت یا محصول آنها دارند افزایش یابد. به همین منظور فضای شبکه های مجازی نیز از آن دست فضاهایی است که حضور فعال و ادامه دار مردم در آن وجود دارد و قطعا به عنوان یکی از اهداف مورد برنامه و استراتژی در بازاریابی دیجیتال رنگ و امتیاز ویژه ای را به خود اختصاص می دهد.

 • ایمیل مارکتینگ (Email Marketing)

علی رغم اینکه اولین ایمیل در سال ۱۹۷۱ میلادی ارسال شده است همچنان ارسال ایمیل و در ادامه ایمیل مارکتینگ یکی از ابزارهای پرکاربرد در بازاریابی محتواست. یکی از پررنگ ترین جایگاه ها در استراتژی محتوا متعلق به ایمیل مارکتینگ می باشد. در ادامه این نکته نیز بسیار حائز اهمیت است که ایمیل مارکتینگ بسیار گسترده تر و مفهومی وسیع تر از بازاریابی ایمیلی () می باشد و در ارائه و تدوین آن به موارد زیر توجه ویژه ای می گردد:

 • تهیه و ساخت لیست ایمیل ها چگونه صورت می گیرد؟
 • متن های مناسب برای ایمیل یا خبرنامه های خوب چگونه طراحی و تولید می گردند؟
 • شاخص های اثربخشی ایمیل مارکتینگ چیست و چگونه سنجیده می شود؟
 • کدام پلتفرم ارسال ایمیل انبوه کارایی بیشتری داشته و مناسب تر است؟
 • چه چارچوب، قواعد و اصول اخلاقی برای ارسال ایمیل وجود دارد و اتیکت ارسال ایمیل چیست؟

 

 • موبایل مارکتینگ یا بازاریابی موبایلی (Mobile Marketing)

بعد از صنعت چاپ، صفحه های گرامافون، سینما، رادیو، تلویزیون و اینترنت که به عنوان رسانه های انبوه شناخته می شوند موبایل هفتمین رسانه انبوهی است که توسط تکنولوژی در اختیار بشر قرار گرفته است. وبسایت itu.int مرجع بسیاری از آمار در ارتباط با افزایش رشد ضریب نفوذ موبایل و گوشی های تلفن همراه است که می تواند مورد بررسی قرار گیرد.

شاید هنوز برخی از افراد بازاریابی موبایلی را در حد همان پیامک های تبلیغاتی بشناسند ولی امروزه با افزایش قابلیت های موبایل، رواج گوشی های هوشمند (Smartphones) و دسترسی به اینترنت پرسرعت از طریق موبایل اهمیت و گستردگی این زیرشاخه از دیجیتال مارکتینگ را نیز بیشتر کرده است و بعضا تا حدی پیش رفته اند که بازاریابی موبایلی را به عنوان یکی از زیرشاخه های مستقیم بازاریابی در نظر می گیرند که این خود نشان دهنده اهمیت مضاعف آن است و از آنجا که بشر در حال حرکت به این سمت می باشد که موبایل به عنوان یک جزء لاینفک و جدانشدنی از او شده شاید این تعبیر و برداشت از بازاریابی با موبایل دور از تصور هم نباشد.

 • اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing)

اینفلوئنسر مارکتینگ محدود به یک رسانه یا پلتفرم نیست و افراد تأثیرگذار از طریق بسترهای مختلفی می توانند تأثیرگذاری خود را داشته باشند. هرچند که در کشور ما اکثر مردم اقدامات اینفلوئنسری را بربستر شبکه های اجتماعی و علی الخصوص اینستاگرام می دانند در حالی که وبلاگ نویس اینفلوئنسر و اینفلوئنسر یوتیوب و تلگرام هم می تواند انواع دیگری از این دست باشد.

در اینفلوئنسر مارکتینگ کسب و کارها به دنبال افرادی هستند که می توانند بر تصمیم و اقدامات بخشی از مردم تأثیر بگذارند و به امید اینکه این تأثیرگذاری در زمینه تولید یا خدمت آنها نیز مسری باشد ترویج رفتار خرید یا مصرف کالا و خدمتی خاص را تشویق کنند.

اینفلوئنسر مارکتینگ از جمله زیرمجموعه های ارتباطات بازاریابی (Marketing Communication) است و در دسته انواع بازاریابی تحت عنوان بازاریابی برونگرا تقسیم بندی می شود.

 • تبلیغات بر اساس کلیک (PPC)

اگر شما سایتی با ترافیک کم داشته باشید و تمایل داشته باشید این ترافیک از طریق سایت های پرترافیک و پربازدید جبران شود می توانید از طریق تعاملی دوطرفه با این سایت ها تاحدی به هدف خود دست یابید. به این شکل که شما در ازای تبلیغی مشخص در قالب بنر تبلیغاتی یا تبلیغات همسان اعلام وجود می کنید و از طریق ۳ روش این کمک و خدمت سایت میزبان را جبران می کنید:

۱) پرداخت اجاره ماهیانه برای نمایش تبلیغ شما

۲) پرداخت هزینه در ازای تعداد دفعاتی که تبلیغ شما نمایش داده می شود و

۳) به ازای هر کلیک انجام شده روی تبلیغ شما مبلغی به سایت پرداخت گردد که در اینجا منظور ما از تبلیغ همین قسمت است و به دو شیوه پرداخت به موتورهای جستجو یا همان (SEM) یا تبلیغ در پلتفرم های توزیع و نمایش تبلیغ انجام می گردد.

 • بازاریابی از طریق همکاری در فروش (Affiliate Marketing)

اگر در بازاریابی سنتی با اصطلاحاتی همچون فروش پورسانتی یا بازاریابی پورسانتی آشنا باشید به نوعی مفهوم و معنی همکاری در فروش یا افیلیت مارکتینگ را متوجه شده اید. جذابیت این روش در دنیای دیجیتال به این دلیل است که باتوسعه ابزارها و نرم افزارهای گوناگون امکانات گسترده و متنوع تری برای پیاده سازی این سیستم ایجاد شده است و با دریافت یک کداختصاصی شفافیت بیشتری به اقدامات تبلیغ کننده یا همکار فروش می دهد.

 • بازاریابی ویروسی دیجیتال (Digital Viral Marketing)

فرض را بر این بگیرید که شما مطلب یا محتوایی را برای تعدادی از مخاطبان خود ارسال می کنید و یکی از مخاطبان شما به دلیل اینکه از محتوای شما رضایت داشته و احساس می کرده که این محتوا می تواند برای یکی از دوستان یا مخاطبان خودش هم مفید باشد اقدام به ارسال آن به فرد یا افراد دیگری می کند.

حال تصور کنید که سناریوی بالا برای تمام مخاطبان شما یا بخشی از آنها تکرار شود و مخاطبان مخاطبان شما نیز با درصدی مشخص این رفتار را تکرار کنند. آنگاه پس از مدتی شما متوجه می شوید که پیام و محتوایی را که شما به منظور استفاده تعداد محدودی از افراد منتشر نموده اید حالا در دسترس و اختیار افراد بسیار زیادی قرار گرفته و اصطلاحا به صورت ویروسی منتشر شده است. در این فرآیند که در فضای دیجیتال بسیار اتفاق می افتد عملا برای شما، کالا یا خدمت شما یک اطلاع رسانی و بازاریابی ویروسی صورت گرفته است و یکی از اقداماتی است که بسیار مطلوب بازاریابان اینترنتی می باشد.

 • بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing)

اگر مجموعه اقدامات و فعالیت های شما به شیوه ای باشد که مشتری احساس کند در قدم اول او به سمت شما آمده است و نه اینکه شما به سراغ او رفته اید بازاریابی از جنس درونگرا یا جاذبه ای خواهد بود و این اقدام در تولید محتواهای فضای دیجیتال و دیجیتال مارکتینگ بسیار اتفاق می افتد.

دراینجا اشاره مب کنیم به جمله ای از ست گادین درباره بازاریابی اجازه ای که شباهت زیادی به همین مقوله بازاریابی درونگرا دارد:

آیا به توجه مردم نیاز دارید؟ این کار دو راه دارد: یا باید کاری کنید که توجه آنها به شما جلب شود؛ یا اینکه توجه آنها را بخرید. اولی فکر بیشتر می خواهد و دومی پول بیشتر. و شما می توانید حدس بزنید که معمولا دومی بیشتر انتخاب می شود.

 

دیجیتال مارکتینگ

 • تبلیغات بنری (Banner Advertising)

تبلیغات بنری در فضای دیجیتال از ظهور این فضا بسیار متداول بوده است و قطعا شما هم تجربیات بسیاری از مواجهه با بنرهای تبلیغاتی در سایت های مختلف داشته اید. بعضا فضای این بنرها و محل قرار گرفتن آنها در سایت های مختلف مشخص است و بعضا می تواند تغییر کند.

تبلیغات بنری از جمله تبلیغات و ابزارهایی است که در بازاریابی دیجیتال مورد استفاده و توجه قرار می گیرد. اما نکته ای که دراینجا متذکر می شویم پدیده ای تحت عنوان نابینایی عمومی نسبت به بنرهای تبلیغاتی است. یعنی ممکن است پس از مدتی چشم مخاطبان نسبت به فضای قرار گرفتن بنرها در سایت یا محیط دیجیتال عکس العمل بی تفاوتی و بی اهمیتی را برگزیند که برای صاحب تبلیغ اصلا خوشایند نیست و باید به فکر اصلاح روش خود بیفتد.

استفاده از تبلیغات همسان در فضای وب و انجام طراحی های مخصوص آن این بی تفاوتی نسبت به فضا و بنر تبلیغاتی کاهش می دهد و اثرگذاری تبلیغ را بیشتر می کند.

 • تبلیغات مستقیم (Native Advertising)

در تبلیغات مستقیم ماهیت مبلغ و فردی که برای او تبلیغ می شود کاملا مشخص و واضح است. به این معنا که شنوندگان و بینندگان تبلیغ به صراحت می دانند که با یک آگهی تبلیغات با تمام خصوصیات و ويژگی های مربوط به یک تبلیغ مواجه اند و مرجع تبلیغ کننده نیز بی پروا و بدون هیچ ملاحظه ای اقدام به تبلیغ محصول یا خدمت خود می کند. در مواردی استراتژی بازاریابی دیجیتال نیز ممکن است به این سمت حرکت کند و برمبنای استراتژی تدوین شده از تبلیغات مستقیم در رسانه و مدیاهای مختلف استفاده شود.

 • تبلیغات هدفمند و سفارشی شده (Targeted Advertising)

برای فهمیدن بهتر عبارت تبلیغات هدفمند یک گام به عقب برمی گردیم و بخش بندی بازار را مطرح می کنیم. هرکسب و کار متناسب با ماهیت وجودی خود بخشی از بازار و مشتریان را به عنوان بازار هدف خود در نظر می گیرد و ایده آل ترین حالتی که برای خود متصور است می تواند این باشد که تمام تبلیغات و بازاریابی هایی که انجام می دهد متوجه جامعه هدف مشخص و تعیین شده باشد. با این کار بهترین راندمان، خروجی و اثربخشی را از اقدامات بازاریابی و تبلیغات خود خواهد داشت.

تبلیغات هدفمند و سفارشی شده به عنوان یکی از ترفندها و شگردهایی که در عرصه تبلیغات به کار می رود و بسیار هماهنگ با فعالیت های بازاریابی است مورد توجه دیجیتال مارکترهای حرفه ای است.

 • ریتارگتینگ یا هدف گیری مجدد (Retargeting)

بسیاری از افرادی که به سایت یا شبکه های اجتماعی شما مراجعه و از آنها بازدید می کنند اقدام به خرید و حتی ارتباط نمی کنند. اما همین ورود و حضور در فضای کسب و کار شما یک پتانسیل بالقوه برای تبدیل شدن به یک مشتری است و هدف گیری مجدد این کاربر یا اصطلاحا ریتارگتینگ مجموعه اقداماتی است که می تواند این فرد را با یادآوری های مجدد به سایت و مجموعه شما راهنمایی کرده و برگرداند.

با استفاده از تمام ابزارها و فعالیت هایی که در فضای دیجیتال فرصت و پتانسیل آن موجود است با تنظیم و تدوین یک استراتژی مشخص می توان این افراد را به طور مجدد به مسیر سایت شما بازگرداند و باتوجه به ذهنیت اولیه ای که در آنها ایجاد شده است فرآیند اعتمادسازی را راحت تر پیش برد.

هرچند که ممکن است بسیاری از موارد فوق دارای هم پوشانی باشند اما به منظور شفافیت و ارائه عمده گزینه هایی که به عنوان ابزارهای دیجیتال مارکتینگ مطرح می شوند تمامی موارد در کنار یکدیگر ذکر شده اند.

انواع دیجیتال مارکتینگ

 

در تعریف دیجیتال مارکتینک استفاده از ابزارهای الکترونیکی مورد توجه است و بنابراین الزاما دیجیتال مارکتینگ مبتنی بر بستر آنلاین نیست. با این توصیف می توانیم دیجیتال مارکتینگ را در دودسته آنلاین و آفلاین قرار دهیم.

دیجیتال مارکتینگ آنلاین (Online Digital Marketing)

 

دیجیتال مارکتینگ آنلاین یا بازاریابی دیجیتال برخط همانطور که از عنوان آن مشخص است مربوط به فضای اینترنت بوده و مبتنی بر ابزارهایی است که اتصال آنها به شبکه جهانی اطلاعات ضروری است. عمده روش ها و زیرشاخه هایی که در قسمت قبل در ارتباط با ابزارهای دیجیتال مارکتینگ عنوان گردید از نوع دیجیتال مارکتینگ آنلاین می باشد.

در ادامه نیز به بخش دیگری از انواع ابزارها و روش های مؤثر در دیجیتال مارکتینگ آنلاین اشاره می نماییم.

 • آنالیز و تحلیل داده

   

هر فرآیندی به تبع نیازمند آنالیز و تحلیل داده است تا روند فعالیت و رشد در آن مشخص گردد. ابزارهای مختلفی برای آنالیز و تحلیل داده ها وجود دارد که به شما کمک می کند تا نتایج اقدامات و روند اجرای آنها را رصد نموده و در بهبود و ارتقای کیفیت فعالیت های انجام شده راهنمایی و مسیرنمایی کنید. در ادامه به معرفی دو نمونه از این ابزارها می پردازیم:

 • گوگل آنالیتیکس (Google Analytics)

درحال حاضر قوی ترین و پرکاربردترین ابزار مورد استفاده به منظور آنالیز و تحلیل داده ها، گوگل آنالیتیکس است. گوگل آنالیتیکس به طرز سخاوتمندانه ای عمل می‌کند و حجم بسیار زیادی از نمودارها و گزارشات را به صورت رایگان در اختیار شما قرار می دهد. با این ابزار به راحتی می‌توان رفتار کاربران و مخاطبان یک سایت اینترنتی را بررسی و مشاهده نمود.

علاوه بر آن مسیر ورودی مخاطبان سایت مشخص می گردد و حتی موقعیت جغرافیایی و وسیله ای که برای جستجو انتخاب نموده اند را نیز نشان می دهد. هم از این نظر که توسط کدام یک از موتورهای جستجو هدایت شده اند و هم اینکه چه ابزار دیجیتالی اعم از لپ تاپ، تبلت و یا گوشی تلفن همراه را استفاده کرده اند. در کنار این موارد شما به اطلاعات تخصصی تری نیز دسترسی خواهید داشت مانند روند رشد یا نزول مخاطبان و مراجعن به سایت شما و تعداد کلیک ها روی قسمت ها و مقالات مختلف و بسیاری از اطلاعات دیگر که توضیحات جمله آن ها در این مقاله و فضا نمی گنجد.

 • متریکس (gtmetrix)

متریکس به عنوان یک ابزار آنالیز داده داخلی و ایرانی مطرح است اما به دلیل توانایی وقدرت بالای گوگل آنالیتیکس کمتر مورد استفاده تحلیل گران قرار می گیرد. هرچند که بخشی از اطلاعات مورد نیاز یک تحلی گر را در اختیار او قرار می دهد.

دیجیتال مارکتینگ

 • مدیریت شبکه های اجتماعی و تحلیل آن

   

در این زمینه نیز ابزارهایی وجود دارد که به شما کمک می کند تا مدیریت شبکه های اجتماعی خود را در یک داشبورد مدیریتی انجام داده و باصرف زمان و وقت کمتری به هدایت آنها بپردازید. در حال حاضر استفاده روزافزون کاربران از شبکه های اجتماعی باعث شده است تا قابلیت مشتری آوری بالایی از این فضاها وجود داشته باشد و می بایست توجه و اهمیت ویژه ای برای آنها قائل شد.

همچنین ابزارهای آنالیزی که در آنها وجود دارد امکان ارائه آمارها و نمودارهای مختلفی را نیز فراهم آورده است که به آنالیز بازخورد کاربران شبکه های اجتماعی کمک شایانی می کند و قدرت تصمیم گیری در تولید و مدیریت محتواها می دهد و نیز امکان مدیریت کامنت ها را نیز فراهم می‌آورد.

در این زمینه ابزارهای ایرانی مختلفی وجود دارد که به شما امکان مدیریت شبکه های اجتماعی و تحلیل آن‌ها را می دهد که تعدادی از آنها عبارتند از:

 • سوشیالو
 • کاوان
 • نوین هاب
 • و …

 

 • پوش نوتیفیکیشن

   

پوش نوتیفیکیشن و ارسال آن ارسال پیامی شبیه پیامک (SMS) است که می تواند متشکل از متن، عکس یا تیتر باشد که به طور خاص برای کاربران و مخاطبان سایت یا حتی اپلیکیشن شما ارسال می گردد. حتما خود شما هم تجربه دریافت پوش های نوتیفیکیشن را در فضاها و محیط های مختلف داشته اید و این پدیده در دنیای آنلاین امروز امری بدیهی است و روزانه بالغ بر میلیون ها پوش نوتیفیکیشن به مردم سراسر جهان ارسال می گردد و کسب و کارها از این طریق به دنبال افزایش تعامل خود با کاربرانشان هستند.

ارسال پوش نوتیفیکیشن می تواند محاسن زیر را برای شما به همراه بیاورد:

 • افزایش نرخ بازگشت کاربان به سایت
 • افزایش میزان ترافیک سایت
 • افزایش میزان فروش
 • یادآوری حضورتان

دیجیتال مارکتینگ

 • انتشار رپوزتاژ آگهی

   

به طور خلاصه انتشار محتوا در سایر رسانه ها را انتشار رپورتاژ آگهی یا اختصارا رپورتاژ می‌گویند. این اقدام که معمولا با انتشار محتوایی مناسب و جذاب انجام می‌شود اسبابی برای جلب توجه کاربران می‌باشد. در این روش که به عنوان یکی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ مطرح می شود برای مثال اگر شما اقدام به ارائه خدمت یا محصولی می کنید که به لاغری یا کاهش وزن کمک می کند می توانید با درج مقالاتی در این حوزه و ارائه اطلاعات کاربردی و مفید، مخاطبان این حوزه را به سمت خود هدایت نمایید.

هدف از انتشار رپورتاژ آگهی عبارت است از:

 • افزایش آگاهی از برند (Brand Awareness)
 • رشد ارتباطات عمومی
 • افزایش ترافیک سایت
 • افزایش فروش
 • افزایش سئو

 

 • کوتاه کننده لینک

   

کوتاه کننده لینک، سایت هایی هستند که لینک های طولانی شما را کوتاه تر می کنند و لینک جدیدی به شما ارائه می نمایند. دلایل متعددی برای استفاده از کوتاه کننده لینک وجود دارد. برای مثال در این موارد از این ابزار استفاده می گردد:

 • استفاده در شبکه های اجتماعی
 • نمایش ندادن لینک اصلی
 • غیرمستقیم کردن لینک
 • لینک های فارسی
 • ردگیری کلیک ها

 

 • چت آنلاین

   

در چت باکس هایی که در گوشه سمت راست سایت ها مشاهده می شود حس خوب همراه بودن و پاسخگویی آنلاین را می توان دریافت نمود و این امکان به حس رضایت کاربر و مخاطب سایت شما کمک ویژه ای می کند. این فضا به راحتی ایجاد ارتباط در لحظه با افرادی را که وارد سایت شما می‌شوند فراهم می‌آورد. برای دریافت این خدمت نیز کسب و کارهای ایرانی بسیار خوبی وجود دارند.

دیجیتال مارکتینگ آفلاین (Offline Digital Marketing)

 

تمام فعالیت ها و اقداماتی که مرتبط با حوزه بازاریابی است و بر بستر و با استفاده از ابزارهای دیجیتال انجام می‌شود را دیجیتال مارکتینگ آفلاین گویند که می توان این نوع از دیجیتال مارکتینگ را در ۴ دسته خلاصه نمود:

 • بازاریابی تلویزیونی (TV Marketing)
 • بازاریابی رادیویی (Radio Marketing)
 • بازاریابی تلفنی (Telephone Marketing)
 • بازاریابی محیطی ارتقایافته

معایب دیجیتال مارکتینگ آفلاین

 

اولین نکته منفی در دیجیتال مارکتینگ آفلاین این موضوع است که امکان ارسال پیام های سفارشی و هدف گذاری شده برای بخش خاصی از مشتریان امکان پذیر نیست.

و دومین نکته منفی که در این ارتباط می توان مطرح نمود عدم امکان آنالیز و تحلیل بازدهی هریک از اقدامات است. برای مثال به دقت نیم توان در یک اقدام تبلیغاتی متوجه شد که چه تعداد از بازخوردها و مشتریان از طریق تلویزیون به سمت شما آمده است و چه تعدادی از بیلبوردهای تبلیغاتی.

دیجیتال مارکتینگ

وظایف مدیر دیجیتال مارکتینگ یا دیجیتال مارکتر

 

یک مدیر دیجیتال یا دیجیتال مارکتر تعیین می کند که براساس بودجه و هزینه ای که کسب و کار در نظر گرفته است و متناسب با هدف مورد انتظار آن مجموعه از چه ابزار یا کانال های دیجیتال باید استفاده نمود و همچنین در چه حجم و اندازه و مدت زمانی نیز این اقدامات باید ادامه داشته باشد. تا بیشترین بازدهی براساس شاخص های کلیدی عملکرد (KPI) حاصل شود.

آینده دیجیتال مارکتینگ

 

برای ترسیم و تجسم آینده دیجیتال مارکتینگ کافیست به این عوامل نگاه اجمالی داشته باشیم:

رشد روزافزون ضریب نفوذ اینترنت

افزایش شمار کاربران و یوزر ها در اینترنت و شبکه های اجتماعی

توسعه مداوم ابزارهای دیجیتال به صورت نرم افزاری و سخت افزاری

وابستگی شدید و مضاعف کاربرانی که وارد این فضا می شوند

آمار و ارقام مربوط به تراکنش های مالی صورت گرفته بر این بستر

و …

همه عوامل بالا و بسیاری از عوامل دیگر این چشم انداز را ایجاد می کند که نیاز کسب و کارها و افراد به خدمات و اقدامات دیجیتال مارکتینگ از حد نیاز فراتر رفته و نمادی از الزام پیدا می‌کند و در آینده نزدیک و چه بسا هم اکنون صرفا اقدام به فعالیت های دیجیتال مارکتینگ مزیتی برای کسب و کارها نخواهد بود، بلکه استفاده از روش های پیشران و اتخاذ استراتژی های برتر نماد برتری مجموعه در بازاریابی دیجیتال قلمداد می گردد.

آموزش دیجیتال مارکتینگ

 

به تناسب نیاز، یکی از ضرورت های آموزش تخصصی، آموزش دیجیتال مارکتینگ است که در نگاه کلی آشنایی و فعالیت با کانال های دیجیتال می باشد. البته در ابتدا و در بعد مقدماتی شاید یک فرد بتواند بر اکثر حوزه ها تسلط نسبی پیدا نموده و به مدیریت جمعی آنها نیز بپردازد اما در مرحله پیشرفته و تخصصی تر هر حوزه و کانال دیجیتال به فرد متخصص خود واگذار می شود تا اقدامات مؤثر و کاربردی متناسب با همان کانال ارتباطی را انجام دهد و این مستلزم آموزش اولیه و در ادامه تخصصی است. علاوه بر این که به دلیل توسعه مدوام و روزافزون دیجیتال مارکتینگ، به روز بودن و داشتن اطلاعات دسته اول هر حوزه نیز یک مزیت رقابتی محسوب می شود.

 • آموزش دیجیتال مارکتینگ رایگان

   

برخی از مجموعه ها برای تربیت و آموزش نیروهای زبده در قبال تعهدات همکاری یا دوره های کارآموزی به آموزش رایگان دیجیتال مارکتینگ می پردازند که برای ورود به بازار فعالیت این شغل هم برای آموزش دهنده و هم آموزش پذیر اقدام مفید و دارای برد دوطرفه است.

دیجیتال مارکتینگ

آژانس دیجیتال مارکتینگ

 

نیاز روزافزون کسب و کارها به خدمات دیجیتال مارکتینگ این بستر را فراهم نموده تا مجموعه های تخصصی و منسجمی برای این امر تحت عنوان آژانس دیجیتال مارکتینگ اقدام به فعالیت بنمایند تا بتوانند پاسخگوی این نیاز رو به رشد مشتریان خود باشند. این آژانس ها در قالب های توسعه ای از شرکت های تبلیغاتی و یا همان شرکت های کامپیوتری فعالیت خود را بسط می دهند. لکن باید این نکته را مدنظر قرار داد که دیجیتال مارکتینگ علی رغم اینکه یک تخصص فنی است ترکیبی از هنر و مهارت است. به این معنا که ذوق و سلیقه هنری متناسب با نیازهای مخاطب در طراحی ها و اقدامات هماهنگ بسیار مهم می باشد و از طرفی به عنوان یک مهارت براساس تجربه و تکرار بازدهی مناسب را برای فرد ایجاد می کند.

دوره دیجیتال مارکتینگ

 

همان طور که در قسمت آینده دیجیتال مارکتینگ مطرح گردید و توجه به نیاز آینده این شغل، تربیت متخصصین و افرادی که بتوانند این فعالیت ها را به انجام برسانند از نیازهای اساسی امروز و فردای کسب و کارهاست و به همین علت دوره دیجیتال مارکتینگ و دروه های مشابه آن می تواند به عنوان یک حوزه پولساز و آینده دار به آموزس و تربیت چنین متخصصانی بپردازد که متأسفانه جای آن در سیستم آموزش کلاسیک بسیار خالیست.

آکادمی دیجیتال مارکتینگ

 

وجود مراکز فیزیکی تحت عنوان آکادمی دیجیتال مارکتینگ نیز برای برگزاری دوره های دیجیتال مارکتینگ بسیار خالی بوده و کمبود آن به شدت احساس می شود تا حدی که شما برای کسب اطلاعات مورد نیاز در این حوزه تخصصی مجبور به استفاده از پکیج هایی هستید که توسط افرادی که این اقدامات را به انجام رسانده اند تهیه شده است که هرچند این موضوع یک امتیاز در عملیاتی بودن آموزش هاست ولی عقب افتادن آموزش های آکادمیک را از واقعیت بازار و اقتصاد روز نمایان می‌سازد.

فتح قله ها در بازاریابی چگونه ممکن است؟

 

از آنجا که بازارها پویایی خود را حفظ می کنند و هر روزه متناسب با تغییر و رشد نیازها و خواسته های مشتریان تغییرات بنیادین در آنها ایجاد می شود بنابراین برای قله های بازاریابی نمی توان ارتفاع و شرایط ثابتی را تصور نمود تا بتوان برای رسیدن به آن استراتژی و برنامه مشخصی را بنا نهاد.

اما آنچه مسلم است فتح قله ها در بازاریابی یک روند ادامه دار و پویاست و آمادگی هرلحظه برای مواجهه با جریانات جدید و موج های عرضه و تقاضای متعدد. به همین منظور پویایی و اثربخشی دیجیتال مارکتینگ در این بخش به کمک کسب و کارها می آید تا بتوانند با هر تغییر و حرکت اطلاع رسانی شفاف و در لحظه و حتی زنده را به مشتریان خود انجام دهند.

بنابراین به جرأت می توان گفت یکی از ابزارهای ضروری در فتح قله ها در بازاریابی، استفاده از تکنیک ها و ابزارهای بازاریابی دیجیتال یا همان دیجیتال مارکتینگ است.

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در google
Google+

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *